K zdravým jedlám patria aj zdravé nápoje

Vodu z vodovodu zbavíme chlóru (alebo znížime obsah chlóru) tým, že ju necháme vrieť 5 minút v otvorenej nádobe, alebo ju necháme odstáť 24 hodín, prípadne ju necháme prudko striekať do pohára tenkým prúdom, aby sa prevzdušnila.

Na pitie sú vhodné bylinkové čaje, ktoré striedame. Vhodné čaje na ráno sú napríklad mäta, šípky, slabý lipový, ríbezľové listy, yzop, myší chvost, ľubovník, ale maximálne 30 dní. Na večer: lipový, lipový s mätou, čierna baza, majorán, medovka. Tiež: po štipke aníz, fenikel, rasca; minútu variť, preliať cez pamajorán. Skvelým nápojom sú odstredené ovocné a zeleninové šťavy, neriedené alebo riedené; pritom dodržujeme zásady správnej kombinácie potravín od nu3tion.sk.

Minerálne vody: len občas, a to slabo mineralizované s prevahou vápnika a horčíka, napr. Mattoniho kyselka, Ida, Excelsior. Silne mineralizované vody (Rudolfov prameň, Salvator, Baldovská) pijeme len výnimočne.
Víno je nápoj pre slávnostné príležitosti, vhodnejší je slabý strik. Pivo by sa nemalo konzumovať denne a už vôbec nie vo väčšom množstve. Kedysi si ľudia doma varili slabé, takmer nealkoholické pivo – žiaľ u nás sa vyrábajú iba pivá s vysokým obsahom alkoholu.

Zinková káva síce má povzbudivý účinok, ale dosahuje ho nefyziologickým spôsob (dráždením). Dve kávy denne a viac sú už rizikovým faktorom. Podľa niektorých autorov najviac škodí káva pri jedle a po jedle.

Like it.? Share it: